CO SE UDÁLO V ŠD
2024/2025
TĚŠÍME SE NA VÁNOCE (17.12.)
Jako každý rok i letos se s dětmi v družině těšíme a připravujeme na Vánoce. Vyprávíme si o adventu, vánočních zvycích a tradicích a píšeme dopisy Ježíškovi. Paní vychovatelky připravují dětem adventní kalendáře s dárečky, na které se děti moc těší a postupně si je rozbalují. Jaký by to byl adventní čas bez zážitku ze setkání s Mikulášem. Každoročně se paní vychovatelky přemění na Mikuláše s andělem a čertem a přichází za dětmi do školy s mikulášskou nadílkou, kterou si všichni moc užíváme. Adventní čas završíme v družině vánoční besídkou ve všech odděleních, kdy jsou pro děti připravené krásné dárky, které využijí nejen ve třídě, ale i ve venkovním areálu a rovněž malé předvánoční besídkové pohoštění. Tento krásný adventní čas si všichni v družině užíváme.
Bc. Jana Stančíková
ANDĚLSKÉ POHLAZENÍ (11.12.)
Vánoce jsou pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, kdy si užíváme klid, pohodu a rodinnou blízkost. Období radosti, lásky a dárečků. Také my s dětmi ze školní družiny nezapomínáme na dobré skutky a radost z obdarovávání, rozhodli jsme se tedy, že v letošním předvánočním období potěšíme seniorky v domě s chráněnými byty ve Zdounkách. S dětmi jsme pro ně připravili andělské vánoční přáníčko a malý dáreček, které jsme jim s hřejivým pocitem u srdce předali. Doufáme, že i obdarované babičky naše malá pozornost pohladí na duši a vykouzlí jim úsměv na tváři.
Lenka Kašíková
PROCHÁZKA LESEM (19.11.)
Podzimní procházka lesem potěší oko i duši každého z nás, listy se nádherně zbarvily, příroda i zvířata se chystají na zimu. Také my s dětmi ze školní družiny jsme se pomocí her a povídání přenesli do říše zvířátek a stromů a v měsíci listopadu prožili svou „procházku lesem“. S dětmi jsme si povídali o tom, která zvířátka žijí v lese a která s lidmi, prohlíželi jsme si obrázky v knihách a pomocí pracovních listů procvičili také názvy zvířat a jejich stopy. Nejvíce zábavy jsme si užili u pantomimy, při které měly děti za úkol předvést zadané zvíře, nebo při dětmi sehrané pohádce Červená Karkulka, ve které postava zlého vlka sklidila největší úspěch. Všechna naše oddělení školní družiny jsme vyzdobili obrázky s motivy lesa a zvířátek, které se dětem opravdu povedly. Protože k lesu neodmyslitelně patří také myslivec, připravili jsme pro děti překvapení a v rámci naší celodružinkové akce jsme k nám pana myslivce pozvali. Při této návštěvě jsme se dozvěděli plno informací nejen o činnosti a poslání myslivců, ale také o tom, jak se v lese máme chovat a jak správně zvířátka krmit a chránit je. Měli jsme také možnost na vlastní oči vidět paroží srnce, daňka, jelena i tzv. „zbraně“ divočáka. Pan myslivec odpovídal na četné dotazy dětí a jistě v některých o myslivost probudil zájem. Všichni jsme si užili moc příjemné a zajímavé odpoledne, které nám připomenou pamětní listy a pořízené fotografie.
Lenka Kašíková
DEN KUCHAŘŮ A KUCHAŘEK (18.11.)
V rámci projektu Hrdá škola mají nyní v listopadu svůj „Den“ i kuchaři a kuchařky. A my jsme ho v družině využili jako možnost navštívit naše paní kuchařky ve školní kuchyni a poděkovat jim za jejich každodenní péči o nás při přípravách obědů a svačinek. V družině jsme si společně povídali o jejich práci a vyrobili pro ně malé dárečky pro radost. A protože všichni bychom se do školní kuchyně nevešli, vyslali jsme za nás všechny skupinku malých "kuchaříků" a ti se na to i patřičně po kuchařsku vystrojili. Děti si rády v družině hrají s kuchyňkou a připravují si různé hostiny a tak si moc užívaly, že je paní kuchařky nechaly nakouknout do opravdové veliké školní kuchyně a pověděly jim i něco o tom, jak se oběd pro tolik dětí a učitelů připravuje. Děti byly nadšené a o zážitek se pak podělily s kamarády. Věříme, že jsme našim paním kuchařkám tímto malým poděkováním udělali radost.
Bc. Jana Stančíková
DEN LASKAVOSTI (13.11.)
Co je to vlastně laskavost? Spolu s dětmi jsme ve družince přemýšleli nad tím, že to nejsou jenom kouzelná slovíčka, ale také naslouchání tomu, co ostatní říkají, snaha potěšit druhé, dělat si radost navzájem. Pro inspiraci jsme si vybrali sv. Martina, o němž jsme si povídali a chtěli jsme si vyzkoušet být laskaví a štědří jako on. Proto jsme se tento den snažili podělit o to, co máme, usmívat se na druhé, pomáhat si a být na sebe milí. A co by to bylo za Martina bez koně? Abychom dodrželi tradici, děti vyrobily bílé koníčky, kteří se stali dárkem pro obyvatelky DCHB ve Zdounkách, které jsme navštívili. Dárky předaly nejmenší děti společně s písničkami a básničkami. Seniorky měly z koníčků a vystoupení velkou radost a ukázaly nám také svou laskavost. Napekly pro nás výborné perníčky a poslaly plný košík sladkostí pro celou naši družinku. Laskavost je dar, který nás nic nestojí, ale jeho hodnota je nesmírná. Pokusme se tedy být každý den alespoň trochu laskaví, nejen k ostatním, ale i k sobě.
Michaela Skácelová
DEN PROFESÍ (24.10.)
V naší školní družince si s dětmi často hrajeme na různá povolání a povídáme si o tom, „Čím budu, až budu velký/á.“ Děti měly možnost se svým snům a představám přiblížit, neboť v rámci projektu Hrdá škola jsme prožili Den profesí. Děti si přinesly kostýmy a rekvizity ke svému vybranému povolání a všechna tři oddělení naší školní družiny se proměnila v místo plné šikovných řemeslníků, umělců i sportovců. Všichni se s nadšením vcítili do vybraných profesí, které si tak mohli vyzkoušet, povídali jsme si o nich a užili jsme si plno zábavy. Děvčata se rázem proměnila například v kosmetičky, kadeřnice, květinářky, švadleny, zatímco z chlapců byli šikovní opraváři, vojáci, malíři, florbalisté či projektanti. Nechyběly ani profese jako prodavač, zahradník, námořník, kuchař a lékař. Ačkoliv děti ve škole tráví celé dopoledne, hra „na školu" patří mezi jednu z jejich nejoblíbenějších. Proto ani profese učitele nemohla chybět. Paní vychovatelky už mají svou profesi danou, ale přesto se také na chvíli proměnily v zeměměřičky a manikérky. Památkou na krásně prožité chvíle nám zůstaly fotografie, na kterých to dětem opravdu moc sluší.
Lenka Kašíková
DEN PRO KLIMA (1.10.)
V úterý 1. října připravila organizace MAS Hříběcí hory pro prvňáčky školní družiny v rámci projektu Den pro klima nezapomenutelný zážitek. Program se odehrával v mobilním planetáriu, které bylo umístěno ve sportovní hale. Zde děti měly možnost objevovat podmořský svět a létat do vesmíru. Mobilní planetárium, tedy digitální zařízení, nabízí jedinečný zážitek díky promítání, při kterém se leží, což ještě více umocňuje atmosféru a zážitek z projekce. Kromě planetária byly pro děti připraveny i workshopy, které probíhaly v přilehlém přísálí, sále a dětské knihovně. Celé odpoledne se neslo ve znamení netradičních zážitků a objevování nových světů, což si prvňáčci nesmírně užili.
M.Skácelová, P.Horáková
BĚŽÍ PODZIM K NÁM (19.9.)
V září se s námi pomalu loučí léto a blíží se podzim. Dnešní krásný den jsme využili pro první společnou celodružinovou akci, kterou jsme zaměřili na pohybové aktivity, zručnost, rychlost nebo znalosti o zvířátkách. Spoustu legrace si děti užily při "rybolovu", jízdě na klouzačce, kde se snažily udržet na lžíci neposedný míček, při házení šipek nebo chození s míčem mezi koleny. Na závěr všechny děti namalovaly křídou na chodník krásné podzimní obrázky. Jako vzpomínka na dnešní odpoledne visí v altánku veliký plakát se sluníčkem a podpisy všech dětí. Za úspěšné zvládnutí všech úkolů si děti odnesly medaili a sladkou odměnu. A jako každý rok jsme za družinu i letos připravili malou ochutnávku z našich výrobků na výstavu Zahrádkářů, která se však bohužel kvůli nepřízni počasí nekonala.
Bc. Jana Stančíková