CO SE UDÁLO V ŠD

ŠKOLNÍ ROK 2020/2021

 

SE SLUNÍČKEM V POHYBU (15.6.)

Tohle jaro nás sluníčko moc nehřeje, jakoby ještě podřimovalo zimním spánkem a ne a ne se probudit. Tak co s tím? My jsme se v naší družince  rozhodli, že ho probudíme. Naplánovali jsme si na 15. června  soutěže pod názvem: SE SLUNÍČKEM V POHYBU. Nejprve jsme ve všech 3. odděleních nakreslili velká sluníčka a vyzdobili s nimi celý náš areál. Na tento den jsme si všichni oblékli žlutá trička, aby jsme přivolali sluníčko. A povedlo se! Sluníčko bylo zvědavé co se děje a jak nakukovalo začalo i letně hřát. Na děti v areálu čekalo 8 stanovišť, na kterých plnily nejrůznější  úkoly. Například podbíhaly točící se lano, na koloběžce zdolávaly překážkovou dráhu, skládaly puzzle nebo prolézaly lanové centrum. Nechyběla ani "sluníčková  sazka ". Všem dětem se odpoledne moc líbilo a domů si odnášely medaile a diplom. Tak s dětmi doufáme, že jsme sluníčko probudili a bude hřát celé prázdniny.

                                                                                                                                   

VYSNĚNÁ ŠATNA (28.5.)

V naší družince je nám všem dobře a příjemně. Máme oddělení vybavená pěkným nábytkem a v nich velký výběr her a hraček. Také areál je nově upraven pro relaxační pobyt dětí venku. To, co nám ale ještě chybělo dovybavit, byla šatna. A i to se nám tento měsíc podařilo. Je v ní nová podlaha a spousta barevných skříněk. Děti byly nadšené, když si vybíraly svou skříňku se značkou a začaly si do ní ukládat své věci. Nyní už bude v šatně pěkně uklizeno, jak jsme si to vždy přáli. Moc za ni děkují děti i paní vychovatelky.

 

FANTASTICKÝ SVĚT ZVÍŘAT (24.5.)

Poslední týden v květnu jsme dětem připravily projekt FANTASTICKÝ SVĚT ZVÍŘAT. V každém oddělení jsme vyrobili koláž zvířátek, která nám krásně zdobí družinku. Společně jsme se sešli odpoledne v areálu, kde byly pro děti připraveny úkoly a soutěže. Děti poznávaly svět zvířat a vyzkoušely si sami na sobě jakým způsobem se zvířata pohybují. Čekalo nás všechny i překvapení v podobě živého králíčka –Ňufinky a hlemýždí rodinky. Odpoledne jsme si náramně užili a domů si děti odnášely upomínkový list a malou sladkost.

 

DEN MATEK (9.5.)

Z celého srdce všem našim maminkám a babičkám děkujeme a blahopřejeme. V obecním rozhlase zazněly básničky našich dětí  jako malá kytička díků. Věříme, že děti potěší své drahé maminky a babičky také svými vlastnoručně vyrobenými přáníčky a dárečky.

 

DOPRAVÁČEK  (22. a 27.4.)

V dubnu každoročně pořádáme v naší družince sportovní akci pod názvem Dopraváček. Chceme tímto dětem připomenout pravidla bezpečnosti jak pro chodce tak i pro cyklisty. Děti  si nejdříve zopakovaly dopravní značky a hlavně jejich význam. Názorně jsme si je prověřily na vycházce v okolí školy. Starší děti si zkusily psát testy jak na papíře tak i přes počítač. Nejvíc se ale všichni těšili na jízdu na kole nebo koloběžce. Oblíbená je i jízda zručnosti s různými překážkami. Děti za svou snahu uspět co nejlépe dostaly sladkou odměnu a diplom.

                                                                                                                  

PRVŇÁČCI A BŘEZEN – MĚSÍC KNIHY (23. a 24.3.)

Nejmenší žáčci naší družinky si při opakování s paní vychovatelkou povídali o svých oblíbených knihách. Kdo je spisovatel a kdo ilustrátor? Jak se správně chovat ke své knize? Kde můžeme nalézt velké množství různých knih a kam budeme chodit, až se naučíme všechna písmenka? Žáčci také svým kamarádům představili a prolistovali svou oblíbenou knihu. Sice jen online, ale už nyní se všichni těší, až si své krásné knihy přinesou do školy a ukážou je i ostatním spolužákům a paní učitelce.

 

PŘI DISTANČNÍM VZDĚLÁVÁNÍ NEZAOSTÁVÁ ANI DRUŽINKA (1.3.)

Milé děti, nyní se družinka uzavřela pro vás všechny. Nebuďte ale smutné, můžeme se spolu vidět online při OPAKOVÁNÍ S PANÍ VYCHOVATELKOU.

Nudíte se? Nevíte co s volným časem? Chcete si hrát s rodiči a nevíte jak? Tak toho se už bát nemusíte. Na našich webových stránkách najdete inspiraci a nápady na TVOŘIVÉ ČINNOSTI, HRY PRO VOLNÝ ČAS a ÚKOLY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY.

Mějte se fanfárově a brzy na viděnou v naší družince.

 

VALENTÝNSKÉ SRDÍČKO (11.2.)

V únoru slavíme svátek sv. Valentýna. I letos jsme si v naší družince uspořádali zábavné odpoledne pod názvem : Valentýnské srdíčko. Děti již v předstihu vyráběly dárečky – malovaná nebo šitá srdíčka a různé papírové „ valentýnky“, kterými obdarují své blízké. Odpolední program byl zaměřen na zábavné hry, soutěže a tancování. Děti byly velmi šikovné jak při vyrábění, tak i zábavě. Za odměnu jsme si rozdali čokoládová srdíčka.

 

ZLATÉ RUČIČKY (20.1.)

Ve středu 20. ledna byly všechny naše děti pasovány do řemeslného cechu zlatých ručiček. Dokázaly přišít knoflík, přibít hřebík, šroubovat šrouby, navlékat korálky, háčkovat řetízek, stavět vysoký komín, učesat krásný účes a vyrobit společnou zimní koláž. Celé odpoledne se neslo v kamarádském duchu, všichni se povzbuzovali a pomáhali si. Certifikát a dobrůtka jim byla odměnou.

 

ZIMA V DRUŽINCE (18.1.)

V novém roce se do ŠD vrátili pouze prvňáčci a druháčci.  Ostatním dětem začala distanční výuka a pro ně jsou připravovány  na webu družinky různé náměty činností a hry, kterými se mohou doma zabavit. My v družince si můžeme společně číst, hrát si a tvořit. Jedno odpoledne jsme prožili dokonce i v kouzelné  pohádce. Nezapomněli jsme ani na ptáčky, kterým jsme vyrobili krmítko. Pro prvňáčky byl uspořádán turnaj ve stolním fotbálku, kde všichni hráli, jak nejlépe mohli. Druháčci se  zúčastnili s velkým nadšením PEXESIÁDY, v které si prověřili svou paměť. Díky sněhové nadílce jsme stavěli sněhuláky, koulovali se a hráli hry na sněhu.

 

VŠUDE VONÍ VÁNOCE (18.12.)

Nejkrásnější svátky v roce, to jsou přece Vánoce. V naší družince jsme se na ně také moc těšili. Jakmile nastal adventní čas, začali jsme vyzdobovat celou naši družinku, chodby, svá oddělení a také areál. Máme to opravdu vánočně kouzelné – plno andílků, dopisů pro Ježíška, kapříků a stromečků. Na chodbě jsou i jesličky s Ježíškem. Vyráběli jsme přáníčka, dárečky pro rodiče a své blízké, poslouchali koledy, četli andělské čtení na pokračování a moc se těšili, co nám letos Ježíšek nadělí. Nic jsme nenechali náhodě, a tak si děti přály konkrétní dárečky. A Ježíšek opravdu za námi přišel. Děti našly u jesliček hračky, které si přály. Bylo pěkné vidět, jak jim zářily oči při rozbalování a hraní s novými hračkami.

Děti i paní vychovatelky přejí všem krásné, láskyplné vánoční svátky a v novém roce hlavně moc a moc zdraví.

 

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA (4.12.)

Nadílka od Mikuláše nám udělala opět velkou radost. Letos nám byl nadělen do družinky fotoaparát značky SONY. Děkujeme především Spolku rodičů a přátel školy a přejeme jim pokojný adventní čas.

 

ČÁRY MÁRY S PODZIMEM (24.-26.11.)

Poslední listopadové dny v naší družině probíhal projekt „Čáry máry s podzimem“. Byly to poslední podzimní aktivity, které děti plnily před první adventní nedělí. Nejlepší činností podzimu je pro ně vždy pouštění draka, a drak byl také hlavním tématem tohoto projektu. Draky si děti nejprve kreslily nebo malovaly, spojovaly pomocí čísel a dokreslovaly obličeje draků pomocí dané předlohy. Také si zahrály na pana Podzimu a vyzkoušely si kouzlo barvení listů jen pomocí dotyků svých prstů, při kterém si barvy mohly vybírat a míchat podle svých představ. Spoustu podzimního času strávily děti letos doma, a tak si povídaly v družinkách o tom, jaké podzimní činnosti stihly na podzim prožít i samy bez svých kamarádů. Nejlepší ale bylo, když si nakonec každý vyrobil svého draka podle vlastní fantazie a vyzkoušel si jeho letecké schopnosti na školním hřišti. Počasí moc nepřálo, ale dětem ani drakům to nevadilo. Navíc si odnesly jako vzpomínku na tyto dračí dny medaile svých vlastnoručně vybarvených listů.

 

DEN LASKAVOSTI (13.11.)

V dnešní těžké době kromě zdraví nic nepotřebujeme více než laskavost, která otevírá srdce druhých. V pátek 13. listopadu se slaví SVĚTOVÝ DEN LASKAVOSTI, a proto jsme se i my stali jeho součástí. Pro děti bylo připraveno několik možností,  jak se zapojit. Na webových stránkách našly děti náměty na dvě přáníčka, ze kterých si mohly vybrat. Svými krásnými přáníčky potěšily a určitě udělaly někomu radost. Ve stejném týdnu jsme také slavili svátek sv. Martina, který byl vzorem a příkladem člověka, jenž obdarovával druhé. Poté co si děti online vyslechly legendu o sv. Martinovi, byly požádány, aby se v pátek (v den laskavosti) rozdělily o něco se svými sourozenci. Děti, které se již vrátily do družiny,  budou v tomto duchu nadále pokračovat. Rády by obdarovaly naši paní uklízečku, která má v této době spoustu práce navíc, a paní kuchařky, které se starají o jejich plná bříška. Doufáme, že až skončí všechny aktivity ke DNI LASKAVOSTI, nepřestaneme být k sobě laskaví.

 

PODZIMNÍ STRAŠENÍ VE ZDOUNKÁCH (6.11.)

Stejně tak jako ostatní děti i zdounečtí prvňáčci v říjnu usedli místo do školních lavic k počítačům a telefonům. Schází se pravidelně v malých skupinkách u obrazovek a společně s paní učitelkou se snaží krotit první písmenka a číslice. Všechno, co se naučí, ještě opakují s paní vychovatelkou, která se jim na dálku také věnuje. Ale abychom se jenom tak neučili a zažili trošku legrace, rozhodli jsme se, že si užijeme strašidelný týden. Místo vzorných žáků usedali k monitorům čarodějové, kouzelnice, zombíci, duchové, spidermani, pavoučice, dračice, upíři a spousta dalších masek. A na druhé straně neseděla paní učitelka a paní vychovatelka, ale ježibaba a šípková víla. Všechna strašidla zvládla kromě strašení také číst a psát první slabiky a slova, sčítat a odčítat do pěti a plnit další záludné úkoly od ježibaby. Opakování se šípkovou vílou bylo tento týden také jiné. Děti ve strašidelném domě hledaly geometrické tvary, z pavoučí sítě musely skládat slova a v začarovaném lese najít ztracené slabiky. I čtení na pokračování bylo tentokrát strašidelné. Za to všechno patří veliký dík našim šikovným dětem a hlavně jejich rodičům, bez kterých by distanční výuka u takto malých školáků nebyla vůbec možná. Přejeme všem krásné a barevné podzimní dny.

 

PŘI DISTANČNÍM VZDĚLÁVÁNÍ NEZAOSTÁVALA ANI DRUŽINKA (30.10.)

Naše družinky zejí prázdnotou a paní vychovatelky v nich zůstaly opuštěné. I přesto se snaží s dětmi udržovat kontakt prostřednictvím webových stránek, kde vkládají různé náměty, činnosti a hry, kterými se děti mohou doma zabavit. Nejmenší děti měly dokonce možnost se s paní vychovatelkou vidět online při opakování toho, co se naučily s paní učitelkou v online hodinách. Děti paní vychovatelce četly, skládaly slova ze slabik, v matematice rozkládaly čísla a počítaly. Také se něco dozvěděly v prvouce a nechybělo ani čtení na pokračování o velrybě Gerdě. Své získané znalosti si pak vyzkoušely v různých diktátech. Všichni to zvládli na 1*.

 

DUHA NAD KROMĚŘÍŽSKEM (15.10.)

Duha nad Kroměříží je název projektu sociálních služeb a jiných organizací města Kroměříže. Má za úkol, potěšit klienty z domova sociálních služeb. Tito se ocitli v izolaci a nemohou být s rodinou a přáteli. O tomto projektu jsme si povídali s dětmi v naší družince. Rozhodli jsme se, že také nakreslíme obrázky, aby potěšily babičky a dědečky v domovech důchodců. Věříme, že se to zcela určitě povedlo, neboť z obrázků vyzařovala krásná podzimní příroda. Dětem nechybělo nadšení a radost, s kterou obrázky namalovaly.

https://padlet.com/alzheimeruv_uzel/duha_nad_kromerizskem 

 

CO NÁM DALA ZAHRÁDKA (13.10.)

Odpoledne plné zábavy a chutí jsme připravily pro děti ve ŠD 13. října. Mělo název : Co nám dala zahrádka! Nejdříve děti nosily své výpěstky z domova a udělaly si z nich pěknou výstavku. Všichni jsme si povídali, jaké dobroty z nich doma vaříme a co máme nejraději. Také se soutěžilo v omalovávání, doplňování zábavných listů a ochutnávce, která se dětem nejvíce líbila. I když celé odpoledne propršelo, tak u nás v odděleních bylo velmi veselo. Za odměnu dostal každý diplom za úspěšného znalce ovoce. Nechyběla ani sladká tečka v podání jablečného štrúdlu.

 

BABÍ LÉTO V ŠD (15.9.)

Nový školní rok začal i u nás v družince. Přivítali jsme prvňáčky a po dlouhé době také všechny ostatní děti. Aby se děti více sbližovaly, připravujeme pro ně různé zábavné akce. První se jmenovala BABÍ LÉTO V ŠD a uskutečnila se 15. září. Při ní jsme si ještě naposledy v tomto roce připomněli léto. Děti si přinesly nafukovací kruhy, rukávky, potápěčské brýle, sluneční brýle a kloboučky. Sešli jsme se v areálu, kde jsme se rozdělili do skupin a plnili různé letní úkoly. Např. lovení mušlí, chůze po horkém plážovém písku na chůdách i imaginární plavbu v moři s kruhem. Celé odpoledne hřálo sluníčko a děti si soutěže krásně užily. Upomínkou všem byla medaile a duhové lízátko.

 


 

ŠKOLNÍ ROK 2019/2020

 

HURÁ PRÁZDNINY (26.6)

Všem dětem přejeme pěkné prázdniny, hodně sluníčka, žádný úraz, hodně báječných výletů a vzrušujících dobrodružství, mnoho krásných večerů u táboráku, málo televize, hodně spánku, málo deště, hodně zážitků, málo stesků, hodně dopisů, málo nudy, hodně nových kamarádů, málo problémů, hodně lásky, málo klamu, hodně zmrzky, málo nemocí, hodně poznání, málo učení, hodně cestování a šťastných návratů, … prostě prázdniny, jak mají být a s tím, s kým chcete být.

                                                                                                                       Vaše paní vychovatelky

NOVÉ HŘIŠTĚ (18.5.)

Rádi bychom poděkovali našemu zřizovateli za velmi krásný a hodnotný dar - nové hřiště. Děkujeme všem, kteří se jakoukoliv prací podíleli na tomto díle. Naše děti se mohou nyní vydovádět na trampolínách, postavit něco krásného na novém pískovišti, pohoupat se na houpačce a namalovat barevný obrázek v altánku. Svou sílu, zručnost a nápaditost předvést v lanovém centru… Nechybí ani opěrná zeď, kde se můžou děti posadit a povídat si svá tajemství. Všechny nové prvky jsou i krásně sladěné. Věříme, že všichni si nové hřiště brzy oblíbí a prožijí zde krásné chvíle.

 

DEN MATEK (10.5.)

Každým rokem připadá na druhou květnovou neděli krásný svátek a to DEN MATEK. Letos připadl tento den na 10. května. Každý z nás má tu svoji nejkrásnější, nejlepší, nejhodnější, no prostě nej MAMINKU.

Pravidelně přicházíme s pásmem básniček pro maminky. Z důvodu pandemie, jsme živě nemohli recitovat v obecním rozhlase. Technika je ale mocná a tak ze záznamu kytičku básniček přednesly děti z družinky všem maminkám.

 

Vážení rodiče a milé děti,

po dobu nepřítomnosti v družince si spolu můžete více hrát a tvořit.

Nevíte někdy jak? V nových záložkách jsou:

                             TVOŘIVÉ ČINNOSTI

                             HRY PRO VOLNÝ ČAS

                             ÚKOLY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

snad najdete návod a inspiraci.

Všechny vás moc zdravíme. Opatrujte se.

                                                                          Vaše paní vychovatelky

 

MALÍ ZDRAVOTNÍCI (18.2.)

Příjemné odpoledne jsme společně prožili 18. února, kdy jsme se všichni stali malými zdravotníky. Navštívila nás zdravotní sestřička Dáša, která s námi zopakovala základy lidského těla. Vysvětlila základní principy první pomoci, včetně resuscitace. Nechyběl ani malý testík znalostí a sladká odměna. Na závěr jsme si prakticky vyzkoušeli probírané postupy. Beseda nám všem byla velkým přínosem a sestřičce Dáši tímto děkujeme.

 

MISS PYŽAMÁK (28.1.)

V úterý 28. ledna odpoledne jsme si uspořádali v tělocvičně Pyžamovou párty. Sešla se všechna oddělení naší školní družiny, a přestože jsme byli všichni v pyžamu, party rozhodně ospalá nebyla. S pomocí chlapců z 9. třídy jsme měli tělocvičnu dokonale ozvučenou a s pomocí mikrofonu jsme se dokázali domluvit i v tak velkém počtu. Tentokrát jsme nesoutěžili, ale hráli si a bavili se jako kamarádi všichni společně. Všechny zajímavé modely spolu s našimi oblíbenými plyšáky jsme zhlédli na naší módní přehlídce a potleskem ohodnotili všechny zúčastněné. V této soutěži nebylo vítěze ani poraženého, protože se nám líbili úplně všichni. Odpoledne se vydařilo a domů si každý odnášel sladkou medaili.

 

VÁNOČNÍ BESÍDKA (19. 12.)

Poslední týden v tomto roce jsme si čekání na Ježíška zkrátili vánoční besídkou. Ježíšek za námi přišel a přinesl nám spoustu dárků, ze kterých děti měly velkou radost. Společně jsme v krásně nazdobené družince zpívali koledy, povídali si o vánočních tradicích a hráli si s novými hračkami.

PŘEJEME VŠEM KRÁSNÉ A  POŽEHNANÉ VÁNOCE.

 

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA (6.12.)

Když procházel Mikuláš, nezapomněl se zastavit i u nás. Naložil nám neskutečně velký a úžasný dárek. Nevěřili jsme vlastním očím. Ano, přinesl nám stolní fotbálek. Velké díky patří Spolku rodičů a přátel školy, neboť on mu ukázal cestu k nám.

 

PEČENÍ PERNÍČKŮ (20.11.)

Pečení perníčků má dlouholetou tradici. Do českých zemí se údajně dostaly v první polovině 14. století. Žáci čtvrté třídy se společně vydali do cvičné kuchyňky, kde strávili krásné, voňavé odpoledne. Nejprve byla módní přehlídka barevných zástěrek. Paní vychovatelka předem připravila těsto a děti pak s chutí pokračovaly. Rozdělily se do čtyř skupinek a každý z nich si vyválel, vykrojil, upekl i zabalil své vlastní perníčky.

Pečení děti sice moc bavilo, ale nejvíce se těšily na ochutnávku s prvňáčky. Všem se perníčky povedly a některé děti je hrdě nesly domů i svým rodičům.

 

S PODZIMNÍČKY U ČAJE A SVÍČKY (12.11.)

Počasí se tento týden zhoršilo, a tak jsme se všichni na čaj u svíček opravdu těšili. Děti si v družinkách během minulého týdne vytvořily podle svých představ své Podzimníčky, se kterými se 12. listopadu posadily ke společnému stolu. Nikdo si nezapomněl přinést svůj oblíbený čaj a také se našlo něco sladkého na zub. U šálku čaje jsme se něco dozvěděli i o čaji samotném. Podle vůně jsme pak poznávali různé čajové bylinky a nakonec zkusili experimentovat s čajem z kouzelné bylinky - slézu, který barvil čaj do modra. Prožili jsme všichni ohromné odpoledne a ani jsme si nevšimli, že se venku rozpršelo.

 

BRAMBOROVÁNÍ ( 22.10.)

Během minulého týdne si děti přinášely brambory, o kterých jsme se učili básničky a písničky. Nechyběla ani historie a příprava této úžasné pochutiny. V úterý 22. října se opět celá družinka sešla na společně strávené odpoledne BRAMBOROVÁNÍ. Sluníčko krásně svítilo a my jsme byli obdarováni bramborovou medailí, na kterou jsme se snažili získat co nejvíce tiskátkových bramboráčků. Na stanovištích jsme u nejstarších kamarádů plnili rozličné úkoly, po jejichž splnění jsme ochutnali různé druhy brambůrek. Nebylo to ale zadarmo! Brambo-hopsání, brambo-hod, brambo-puzzle, brambo- hledání, brambo-hokej, brambo-tisk, brambo- ping pong. Všichni jsme byli šikulové a tak jsme prožili opět zábavné a nezapomenutelné odpoledne v naší družince.

 

JAK JSEM POTKAL ZOO (24.9.)

Po krásných letních prázdninách se děti opět sešly ve školní družince, kde jsou pro ně na celý rok přichystány různé sportovní, vědomostní a umělecké soutěže. První celodružinková akce měla název JAK JSEM POTKAL ZOO. Děti kreslily, malovaly zvířátka a my jsme se ocitli v naší družinkové ZOO. Soutěžilo se i v různých disciplínách např. v pexesu, poznávání zvířátek na obrázcích, skládání rozstříhaných pohledů a procvičováním si paměti - kolik zvířátek jsme si zapamatovali. ZOO v naší družince jsme si náramně užili, protože děti byly šikovné a hodné.

 

 


ŠKOLNÍ ROK 2018/2019

 

Všem dětem přejeme krásné, sluníčkové prázdniny plné dobrodružství a nových zážitků!

                                                                                                    Vaše paní vychovatelky

 

BLÁZNIVÁ OLYMPIÁDA (13.6.)

Poslední společnou akcí školní družiny byla soutěž nazvaná „Bláznivá olympiáda.“ Čtvrteční počasí naší akci přálo, a proto se všechny připravené aktivity mohly odehrávat na hřišti za budovou školní družiny. S kontrolami na stanovištích pomohly nejstarší děti, které se činnosti ŠD účastní.

Všichni soutěžící místo startovního průkazu dostali medaili a úkolem bylo projít jednotlivá stanoviště a za splnění úkolů získat na svou medaili co nejvíce razítek. Závodníci museli prokázat svou zručnost při chůzi na chůdách, skocích v pytli, hodech na cíl, ale také důvtip při plnění rozlišovacího úkolu. Při plnění soutěžních disciplín nebyla nouze o legraci a smích se ozýval po celou dobu akce.

V závěru všichni účastníci za svou snahu získali sladkou odměnu. Odměnu si zasloužili také všichni, kteří s organizací naší poslední letošní společné akce pomáhali. Do konce letošního školního roku zbývá už jen pár dní, které si určitě ještě i v naší družince společně užijeme.

 

LUMPÍKOVO CESTOVÁNÍ (4.- 5.6.)

Školní družina při Základní škole ve Zdounkách se stala již čtyřicátou pátou, kam zavítal malý plyšový medvídek Lumpík. Na cestě po družinách ve všech krajích České republiky čeká plyšáka zastavení v celkem 53 družinách. V pololetí se vydal na své putování z jedné ze školních družin v Ostravě a tam se také jeho pouť v červnu ukončí.

V krabici, která putuje z družiny do družiny, postupně přibývá „medvědí výbava“ – oblečení, doplňky, ale i hygienické potřeby jsou tím, co jednotliví účastníci Lumpíkovi na cestu přidávají. Malý plyšák se spolu s dětmi účastní všech aktivit, které se v daném období v družinkách odehrávají. Na většině zastávek se s jeho putováním seznamují i další lidé. Plyšák tak ve druhém pololetí tohoto školního roku propojil družiny napříč naší republikou.

Při zastávce ve Zdounkách se s Lumpíkem seznámily děti ze všech oddělení školní družiny, ukázaly medvídkovi prostory školy, družiny i jídelny a školní zahrady. Při veškeré činnosti během dvou návštěvních dní se vždy počítalo i se zapojením malého plyšového kamaráda. Na cestu do další zastávky pak medvídkovi přibalily děti připravené dárky, mimo jiné si ze Zdounek odvezl i knihu příběhů, kterou pro Lumpíka sepsaly nejstarší děti ze školní družinky. Drobnosti byly odeslány i dětem v následující družince.

Na speciálně zřízené stránce na sociálních sítích všichni s napětím sledují poslední kilometry do domovské družinky v Ostravě. A protože takovéto cestování je ojedinělou záležitostí, zájem o jeho průběh projevilo i Muzeum rekordů v Pelhřimově. Zápis do knihy rekordů ale není tím hlavním, jeden nápad paní vychovatelky, který podpořila padesátka stejných nadšenců, vykouzlil úsměv na tvářích stovek dětí i dospělých. A to přece není tak málo.

 

MOJE MILÁ MAMINKO

Každou druhou květnovou neděli slaví svůj svátek maminky, je totiž Den matek. Děti ve ŠD si povídají a kreslí své maminky. Vyrábějí přáníčka, srdíčka, kytičky a ze zažehlovacích korálků vytvářejí různé podložky pod sklenice. Jsou to drobné dárečky, kterými chtějí svým maminkám poděkovat za jejich lásku a péči. A ještě jeden dáreček dostávají všechny maminky od dětí z naší družinky. Je to pásmo básniček, které přednáší děti do obecního rozhlasu.

Věříme, že všem uděláme radost.

 

BEZPEČNĚ NA KOLE (25.4.)

Krásné slunečné odpoledne v dubnu a další společná akce všech oddělení Školní družiny. A ne jen tak ledajaká!

I v naší činnosti si připomínáme, že chovat se bezpečně při každé z činností je velmi důležité. Je jaro a sluníčko nás stále více láká k jízdě na kole nebo koloběžce, mnozí už vytáhli brusle. A proto jsme tuto společnou akci věnovali právě tématu bezpečnosti při jízdě na kole.

Prvňáčci se pokusili vyřešit úkoly připravené na pracovním listu, starší děti ze 2. – 4. třídy čekala sazka, kde si ověřovaly znalost dopravních značek. Všichni se s vervou pustili i do jízdy zručnosti. Ať už na kole či koloběžce, většina účastníků se i s tímto úkolem statečně poprala.

Všem účastníkům patří pochvala za projevenou snahu. Věříme, že alespoň na některá z pravidel silničního provozu si děti vzpomenou pokaždé, když budou nasedat na své kolo.

 

DEN ZEMĚ V ŠD (24.4.)

I při činnostech ve školní družince jsme si připomenuli Den Země.

Paprsky dnešního sluníčka nás vylákaly ven, i když na opravdu teplé počasí si asi přece jen ještě chvilku budeme muset počkat. Jarní herní aktivity bývají plné pohybu, zpěvu i tance a v podobném duchu se nesl také tento den. Pustili jsme se i do úklidu prostor v okolí budovy školní družiny, kde při vhodném počasí trávíme spoustu času společnými aktivitami. Společně jsme si přečetli pohádku skřítka Medovníčka a povídali si o tom, že zodpovědnost za to, aby nám všem bylo dobře, máme my všichni a každý může svým dílem pomoci. Dověděli jsme se několik informací i o tom, jak to vypadá v jiných dalekých zemích. Některé překvapilo třeba to, že jsou na světě děti, které nevědí, co je to sníh nebo třeba děti, které žijí v místech, kde u domu na stromech rostou banány místo jablek, děti, které nemají školu nebo do školy chodí denně několik kilometrů pěšky. Rozhodli jsme se společně připojit k aktivitě, která dětem „někde daleko“ prostřednictvím obrázků ukáže něco z toho, jak krásně je právě u nás. Náš družinkový Den Země jsme si náramně užili.

 

MUZEUM KM (11.4.)

Čtvrteční odpolední program trávily starší děti ze školní družiny v Muzeu Kroměřížska, kam se společně za doprovodu paní P. Horákové a pana V. Moudrého vypravily. Třeťákům byl určen program Velikonoce. Děti se dověděly zajímavosti o zvycích u nás i v dalších zemích Evropy. Čtvrťáci podobný program navštívili již vloni a proto v letošním roce se vydali zkoumat zajímavosti o českých panovnících. Za svou aktivitu i chování si všichni účastníci akce vysloužili pochvalu.

 

S KNÍŽKAMI JSME KAMARÁDI

Březen – měsíc knihy, s tímto názvem se už nesetkáváme tak často. Děti ve všech odděleních školní družiny se v průběhu měsíce přece jen trošku blíže podívaly na to, jaké knihy je zajímají, které knihy čtou.

Mladší děti z prvního i druhého oddělení podle obrázků určovaly názvy pohádek, zahrály si na Popelky, když se snažily přebrat hrách. Postřeh si procvičily také při skládání rozstříhaných obrázků a následném určování pohádkových postav. Děti ze třetího oddělení se po dvojicích snažily upravit názvy popletených pohádek a podle indicií hledaly název známé pohádky.

Zatímco mladší děti se pochlubily svým kamarádům s oblíbenou knihou přinesenou z domu nebo si vybraly některou z knih v knihovničce ŠD a vyzkoušely si hlasité čtení, starší se vydaly prozkoumat školní knihovnu. Pověděly si něco o tom, jak jsou knihy v knihovnách rozdělovány, vysvětlily si, jak nejrychleji najít knihu řazenou v knihovně. V knihovně si také zahrály hru na poznávání knih podle jejich popisu.

Ukázalo se, že některé děti jsou s knížkami opravdovými kamarády, další svou cestu ke knihám teprve hledají. Možná jim i podobné aktivity mohou ukázat, že i v knihách se dá najít spousta zajímavostí.

 

TÝDEN V POHYBU ( 18. - 22.2. )

Únorový společný projekt školní družiny se nazýval příznačně Týden v pohybu. A počasí jako by vědělo, že už se nemůžeme dočkat, až zase vyběhneme na hřiště za družinou. Využívali jsme prvních slunečních dní k pobytu venku. Bavili jsme se o tom, jak je pro nás pohyb důležitý, ale také o tom, že musíme dbát na bezpečnost při všech sportovních aktivitách. Společně jsme si i zatančili. Starší děti se připomněly dopravní předpisy, ověřily si znalost dopravních značek, prakticky si vyzkoušely své znalosti zdravovědy. Všechny děti se zapojily do sportovního víceboje. V pátek byli vyhodnoceni sportovci, kterým se tentokrát nejvíce dařilo. Celý tento únorový týden byl prostě v pohybu!

 

OBJEVUJEME TALENTY

Ve čtvrtek 17. ledna proběhla celodružinová soutěž OBJEVUJEME TALENTY.  Děti si vyzkoušely vystoupit před svými kamarády a ukázaly, že umí hrát na hudební nástroje, přednést básničku, zazpívat, kouzlit i tančit. Nově v naší soutěži přibyla gymnastika a parkour. Kamarádi i paní vychovatelky byli mile překvapeni z jejich dovedností. Porota měla velmi obtížný úkol, neboť všichni předvedli skvělý výkon. Diplom a sladkou odměnu si zasloužili VŠICHNI TALENTI.

Tato pěkná a zdařilá akce byla financována Spolkem rodičů a přátel ZŠ. Tímto jim DĚKUJEME!

 A pro všechny rodiče? Máte úžasné děti.

 

PŘEDVÁNOČNÍ TĚŠENÍ

V naší školní družince to předvánočně vonělo už od listopadu. Všechna oddělení se zapojila do tvorby výrobků na vánoční jarmark, podzimní barevné listí bylo nahrazeno vločkami, anděly, vánočními stromečky, baňkami. Na chodbě děti připravily malovaný Betlém, v jesličkách spinká Jezulátko. Všude kolem už voní Vánoce.

Nejmladší děti v prvním oddělení si v prosinci četly z knížky Andělé na vánoční pouti, ve druhém oddělení se připravovalo vystoupení na Vánoční setkání se seniory, třeťáci se připojili k akci Ježíškova vnoučata. Ve všech odděleních se také připravovaly dárečky a přáníčka pro nejbližší. Předvánoční těšení završila družinová nadílka. I v letošním roce děti mají možnost objevovat celou řadu nových her a hraček.

Přejeme Vám všem krásné Vánoce a do nového roku zdraví, radost z dětí, pohodu a kus obyčejného lidského štěstí.

 

TURNAJ V PEXESU 

V průběhu listopadu se ve III. oddělení školní družiny odehrávaly souboje v postřehové hře zvané pexeso. Stoly se zaplnily malými kartičkami a postupový turnaj mohl začít.  Ze základních kol postoupili semifinalisté. Tito si změřili své síly ve třech skupinách.  Po urputném boji u jednoho ze stolů jsme nakonec poznali tři finalisty. V tento moment se naše družinka proměnila tak trošku na kasino a všichni přítomní si mohli „vsadit“ na vítěze.

Finálový souboj proběhl a my známe letošní medailisty. Na třetím místě se umístila Eliška, stříbrná příčka patří Kubovi a svým vítězstvím udělala radost nejen sobě, ale i pěti kamarádům, kteří v její vítězství věřili, Janča. Vítězům blahopřejeme. Pochvala ale patří všem za aktivní zapojení do tohoto turnaje.

 

ZDOUNECKÝ KALEIDOSKOP

V pondělí 26. listopadu nás v družince navštívila emeritní knihovnice Ludmila Paličková. Tak jak v kaleidoskopu se skládají barevná sklíčka, tak nám seskládala mozaiku ze zajímavých historických událostí naší obce a nejbližšího okolí. Dověděli jsme se o tajné chodbě, která vede pod Zdounkami, o místě, kde stávala bývalá tvrz a o dalších zajímavostech z dob dávno minulých. Také naši obec proslavily některé známé osobnosti, které jsme viděli i na fotografiích. Na závěr jsme si zasoutěžili ve znalostech o sladkosti. Děkujeme paní knihovnici za její poutavé vyprávění a určitě se půjdeme podívat i na obrázky do knihovny. Budeme se těšit zase někdy na viděnou.

 

PODZIM VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

V kalendáři si již můžeme odškrtávat podzimní dny, ale dokud nám to počasí jen trošku dovolí, chceme si užít sluníčka, a proto často pobýváme na školním dvoře za budovou školní družiny. Pískoviště sice využíváme méně a méně, ale míče a další sportovní náčiní ještě pár dní určitě užijeme. Při podzimním tvoření se zaměřujeme na práci s přírodninami, v jednotlivých odděleních tak vznikala zvířátka z kaštanů, stromečky či skřítkové z listů a další výtvory, které zdobí chodby i nástěnky. Podzimně dýchá celý prostor školní družiny.

 

CO VYPRÁVĚL JEŽEK

Říjnová akce školní družiny začala trošku tajemně. Děti ve všech odděleních ŠD našly dopis od kamaráda ježka. Dověděly se v něm několik základních informací o životě malého savce patřícího k živočichům, které můžeme ve svém okolí potkat. Část zprávy však byla napsána tajným písmem a bylo třeba ji rozluštit. Společnými silami se děti pokusily vybudovat vhodné zimoviště pro „kamaráda ježka“ na zahradě za budovou školní družiny. Jejich počínání nemohl nechat zvířecí kamarád bez povšimnutí, a proto se děti po týdnu dočkaly dalšího dopisu i s přiloženými drobnostmi na památku, které ale nedostanou jen tak. Nejprve je třeba prokázat své znalosti a odpovědět na kontrolní otázky o životě ježků a pak si ještě vlastnoručně dotvořit přívěsky, které jim ježek poslal.

 

MYSLIVNA (20.9.)

V novém školním roce jsme také přivítaly děti v naší družince. A již v září na ně čekala soutěž ve znalostech o přírodě nazvaná "Myslivna ". Protože bylo pěkné počasí, tak jsme 7 stanovišť s úkoly rozmístily v areálu. Děti vytvořily dvojice a za každý splněný úkol dostávaly razítka. Všichni byli moc šikovní a za odměnu dostali malou sladkost.

 

ŠKOLNÍ ROK 2017/2018

 

BEZPEČNĚ O PRÁZDNINÁCH

Název poslední ze společných akcí všech oddělení ŠD mnohé vypovídá i o jejím zaměření. Spolu s dětmi jsme si začátkem června po odděleních připomenuli některá nebezpečí, která mohou na děti číhat při jejich prázdninovém odpočinku a dobrodružstvích. Součástí bylo i připomenutí bezpečného pohybu po komunikacích a pohybu v terénu. Do organizace aktivit se zapojil i praktikující pan vychovatel v činnosti s nejmladšími účastníky ŠD. Nejmenší si své znalosti ověřili při pobytu a hře v zámeckém parku, starší děti čekala připravená soutěž – sazka. A jako každá soutěž, i tato má své vítěze. V kategorii druháčků se na 3. - 5. místě umístili A. Doležal, J. Symerská a K. Dudová, druhé místo patřilo J. Horákové a vítězkou se stala H. Zrnová. Mezi staršími si nejlépe vedli a 2. – 5. místo obsadili A. Zrna, M. Vršková, A. Pisková a A. Sanislová. Nejvíce správných odpovědí zapsala R. Nakládalová. Pro všechny účastníky soutěžního klání byly připraveny drobné odměny. Můžeme jenom doufat, že si alespoň na některé z věcí, o nichž se hovořilo, děti vzpomenout, bude-li toho v průběhu prázdnin zapotřebí.

Všem dětem přejeme krásné a klidné prázdniny plné dobrodružství a nových zážitků!

MDD v ŠD

1. června jsme i ve školní družině oslavili den dětí. Pro žáky 1. - 3. třídy bylo připraveno ve spolupráci se čtvrťáky několik stanovišť. Děti se na několik minut staly rybáři nebo zručnými opraváři. V dalších disciplínách protáhly i své tělo (dřepy, chůze na chůdách…)nebo vyzkoušely svou trpělivost (skládání puzzle). Slunečný den plný zábavných her jsme si všichni užili a děkujeme SRPŠ ZŠ, že jsme děti za jejich snahu mohli obdarovat sladkou odměnou.

SPANÍ VE ŠKOLNÍ DRUŽINCE

V pátek 25. května jsme v družince prožili velké noční dobrodružství. S dětmi z druhé třídy jsme se sešly v oddělení školní družiny po 18. hod. Když si všichni připravili své postýlky z karimatek a spacáků, pustili jsme se do zábavných týmových her. Vzhledem k pěknému počasí jsme tuto část večera mohli strávit ve školní zahradě. Soutěže byly jak sportovní, tak umělecky zaměřené. Po náročných disciplínách jsme si dali chutnou večeři z domácích zásob. Pro odvážnější děti pak byla připravena stezka odvahy v prostorách školní družiny. Trasu k podpisové listině zdobily rozžehlé svíce. Na závěr programu jsme z laviček vytvořili provizorní přehlídkové molo a každý předvedl své pyžamo. Jak se dočetla pohádka popřáli jsme si dobrou noc a během spánku vstřebávali krásné zážitky. Po probuzení a sladké snídani si děti během krátké soutěže ulovily pomocí brček část své vysloužené odměny (lentilky) a poté byl každému z účastníků předán diplom a sladké ceny. Z dětí zářila spokojenost.

ZDOUNECKÁ VČELKA

V rámci činnosti ŠD jsme se zapojil do výtvarné soutěže Zdounecká včelka 2018, kterou vyhlásila ZO ČSV o.s. Zdounky. O včelkách jsme si povídali a pak jsme se pokusili nakreslit nebo namalovat obrázek ze života těchto malých tvorečků. Při vyhodnocení soutěže, které se konalo 9. května, jsme se dověděli, že se v soutěži sešlo přes padesát prací. Pan Kameník nám kromě cen a diplomů pro vítěze přinesl také med, který jsme všichni mohli ochutnat, perníčky, sladkosti a plásty k výrobě voňavých svíček. DĚKUJEME! A komu se tentokrát dařilo nejvíce? Čestné uznání získala A. Sanislová, M. Nauč a J. Vajgl. Na třetím místě se umístil A. Štefek, druhé místo patří M. Vrškové a vítězkou se stala D. Machová. Vítězům blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

DEN ZEMĚ

I ve školní družince bylo připraveno pár aktivit.  Protože nám přálo počasí, probíhala soutěž smíšených družinek v prostorách školního dvora. Společně tak děti řešily problém, kam umístit odpad podle jeho druhu. Musíme říct, že v třídění odpadu žádné větší problémy nevznikaly – ještě aby nám to šlo tak i v praxi!  Dalším úkolem bylo řešení připravené křížovky. I s tímto úkolem si většina dětí bez problémů poradila. Po zhodnocení připravené aktivity zbylo ještě dostatek času na hry – děti obsadily pískoviště, skluzavku i prolézací síť, někteří dali přednost míčovým hrám, další kreslení.  Jedno ale měly všechny aktivity společné – díky pěknému počasí jsme si užívali sluníčka a odpolední program z větší části trávili venku.

REJ ČARODĚJNIC

Dne 25. 4. 2018 se ve školní družině konal rej čarodějnic. Zúčastnily se ho děti ze všech oddělení školní družiny. V tento den jste se na přilehlé zahradě školní družiny mohly setkat s krásnými čarodějkami i čaroději i jejich zvířecími pomocníky, kterými byli netopýři, pavouci nebo černé kočky. Sportovních disciplín pro soutěživé čaroděje bylo připraveno pět. Pro jejich splnění spojily síly vždy tři čarodějky nebo čarodějové z různých tříd (1. a 2. třída a 3. a 4. třída). První disciplína vyžadovala přesnou mušku i švih v ruce. Jednalo se o hod polínkem do "krbu" (karton upravený do podoby krbu). Další sportovní disciplínou byl skok do dálky na koštěti. Děti měly určeny dvě místa, ke kterým se měly pokusit co nejvíce přiblížit. Ve třetí disciplíně si žáci vyzkoušeli roli čarodějnice, která běhá s lopatami všemožných nálezů přes les plný překážek (překážková dráha). V této disciplíně navíc záleželo na rychlosti, neboť čarodějnici pronásledovala tlupa loupežníků. Pokud čarodějnice po cestě svůj nález z lopaty shodila a tím pádem donesla do cíle poškozený, nálezné v podobě bodů pro celý tým bylo nižší. Z role čarodějnice se v další disciplíně opět žáci stali dětmi, které dostaly chuť na křupavý perníček. Nejdříve bylo ale nutné vyplašit netopýry střežící perníčky na střeše chaloupky (hod na 3 papírové netopýry). Když už netopýři byli pryč, mohly se děti v klidu pustit do loupání perníčků (skládání puzzle - obrázek perníčku). Celý den nám přálo slunečné počasí, přesto, že občas se zvedl silnější vítr a všichni čarodějové i čarodějnice musely spojit síly, aby pochytaly létající klobouky.

DRUŽINOVÝ SEDMIBOJ

Právě probíhající zimní olympiáda motivovala i děti ve třetím oddělení školní družiny.  Připravili jsme si náš vlastní družinový sedmiboj. Čekal nás skok do dálky snožno z místa, člunkový běh, hod na koš, přeskoky švihadla a další disciplíny. Měření výkonů probíhalo v rámci činnosti v měsících únoru a březnu průběžně, své výsledky jsme si značili do tabulky. Tak bylo možné jednoduše kontrolovat kolik disciplín se už podařilo každému z nás splnit. V současné době je vše změřeno, sečteno, vyhodnoceno. Nejúspěšnějšími  se mezi dívkami staly M.A. Vršková (1.m.), E. Burešová (2m.) a N. Kuchaříková (3.m.), nejlepších výsledků mezi chlapci dosáhli Š. Kořínek (1.m.), D. Vlasák (2.m.) a  V. Mrhálek (3.m.).

HLEDÁ SE TALENT

Právě tak byla nazvána další ze společných akcí školní družiny v tomto školním roce, která se ukutečnila ve čtvrtek 8. března 2018. Ve všech odděleních se děti domluvily na tom, kdo bude právě to jejich „reprezentovat“ v celodružinové přehlídce talentů. Celkem 24 dětí se představilo se svým recitačním, pěveckým, tanečním či hudebním vystoupením, k vidění bylo i jedno vystoupení kouzelnické. Všechny děti, které našly odvahu a vystoupily před svými kamarády, si za své snažení odnesly malou sladkou odměnu. Divácké ocenění (tedy ocenění od dětí samotných) si za své vystoupení v letošním roce odnesla Nikol Sanislová, která všem představila tanec chacha. V závěru našeho odpoledne plného hudby, zpěvu, tance i poezie se pod vedením slečny praktikantky děti mohly naučit dva tance. Věříme, že Čokoláda i Kuřátko všechny pobavily a udělaly tak pomyslnou tečku za letošním hledáním talentů.

VÝTVARNÉ A RUKODĚLNÉ ČINNOSTI

Výtvarné a rukodělné činnosti jsou součástí zájmových činností ve školní družině.  Některé zdařilé práce dětí jsou odesílány do vyhlašovaných soutěží.  Výběr pěti prací byl odeslán do celostátní výtvarné a literárně historické soutěže Komenský a my, jejíž 16. ročník byl v letošním roce vyhlášen.  Tématem letošního ročníku je „strom“, proto se tvoření dětí zaměřilo na dřeviny ve všech podobách.
Do výtvarné celostátní soutěže „Děti malují pro konto bariéry“ se zapojily děti ze třetího oddělení školní družiny. Soutěž probíhá ve třech tematických částech. Po pěti pracích bylo odesláno k prvnímu i druhému vyhlášenému tématu. O případném zapojení do třetí části se děti rozhodnout v průběhu jarních měsíců.  Vybrané obrázky z této soutěže se stanou součástí kalendáře na další rok a z výtěžku prodeje kalendáře jsou hrazeny některé školní pomůcky dětem s postižením. 

ZIMNÍ HRY

Dne 8.2. se v naší školní družině konaly zimní hry. Bohatou sněhovou nadílku jsme využili ke třem disciplínám. První disciplína vyžadovala švih v ruce, neboť se jednalo o hod sněhovou koulí do dálky. Druhá disciplína byla naopak postavena na pečlivosti a estetickém cítění. Úkolem dětí bylo postavit sněhové sochy. V této disciplíně byli vytvořeni jak tradiční sněhuláci, tak rozličné druhy zvířat např. kůň, lev, tučňák nebo andulka. V poslední disciplíně vynikli především ti, kteří měli přesnou mušku – cílem bylo trefit sněhovou kouli do terče z kartonu. Na závěr zábavného odpoledne se všichni ohřáli u teplého čaje a pochutnali si na koláčcích, které pro nás připravily paní kuchařky ze školní jídelny.

PRVNÍ POMOC

Čtvrteční odpoledne 18.1. s námi prožila zdravotní sestřička Dáša , která nás seznámila s možnými nebezpečími, jež na nás číhají a jak jim předcházet. První pomoc při úrazu, co vše musí být v lékárničce, telefonní čísla a co říci jsme si také zopakovali. Odvážnější si vyzkoušeli stabilizovanou polohu a umělé dýchání. Následně jsme přistoupili k praktické části. Hned byla plná třída zlomených rukou, nohou, vyvrtnutých kotníků, popálenin a krvácení. S napětím jsme přihlíželi a za chvilku jsme se navzájem ošetřovali .Odpoledne velmi rychle uběhlo a tak i celý pátek jsme nabyté znalosti uplatňovali na svých kamarádech. Sestřičko Dášo děkujeme a doufáme, že se zase brzy setkáme a něčemu novému se přiučíme.

VŠUDE VONÍ VÁNOCE

Celý prosinec jsme se těšili na to jediné..... Kdy už přijde Ježíšek? Plnili jsme adventní úkoly, vyráběli dárečky a přáníčka. Zdobili oddělení školní družiny, chodby a učili se koledy. 18.12. jsme se konečně dočkali. Přišel k nám Ježíšek, který nám přinesl nové hry, hračky a dárečky. Celé odpoledne jsme si povídali o tradicích, zvycích a za krásného doprovodu zpívali koledy. Hráli jsme si s novými hračkami a mlsali dobrůtky. Domů jsme si odnášeli malého Ježíška, kterého jsme položili do oříškové skořápky a ušili mu malinkou peřinku. 
Přejeme vám všem láskyplné Vánoce.

ŽIVÝ BETLÉM

30.11. se naše náměstí proměnilo v Betlém. Chtěli jsme přiblížit všem přítomným, co se odehrálo před více jak 2 000 lety.
Příběh o narození malého Ježíška ztvárnili ti nejmenší. Pannu Mariu, Josefa, andílky, zlého krále Heroda a lidi dobré vůle
zahráli prvňáčci. Celé vystoupení se prolínalo hudebním doprovodem a zpěvem koled, o které se postarali třeťáci. Všichni měli krásné dobové kostýmy. Nechyběli zde ani pastýři se svými ovečkami a také koně, na nichž přijeli K+M+B.
Za vystoupení jsme byli odměněni potleskem. Jen to deštivé počasí nás mrzelo. Vynahradily nám to, ale maminky ze SRP ZŠ, které pro nás připravily teplý párek v rohlíku a naše paní kuchařky výborný vánoční čaj. Děkujeme a všem přejeme krásnou dobu adventní.

OHLÉDNUTÍ ZA PODZIMEM VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Činnost tří oddělení školní družiny se odvíjí od stanoveného ročního plánu práce. V podzimním období se snažíme, pokud to podmínky dovolí, využívat ještě k pobytu venku prostory u budovy školní družiny. V září se činnost zvlášť u nejmenších zaměřovala tematicky na "poznávání školy", starší děti si připomínaly bezpečnou cestu do školy. Toto téma vhodně doplňovalo školní projekt. Říjnový program se vázal k tématu "U nás doma" - podle věku si děti povídaly o tom, kde a s kým bydlí, jaký je jejich, pokojík, zda chovají nějaká domácí zvířátka apod. Téma bylo zpracováváno také výtvarnou činnosti. V listopadu se mladší děti seznamovaly s významnými orientačními body v naší obci, povídaly si o tom, jak se bezpečně dostanou například na zastávku autobusu, vlakové nádraží, k lékaři apod., starší děti se pokusily ve skupinkách výtvarně zpracovat naši obec - v minulosti, v součastnosti, ale zamýšleli se i nad budoucností a jedna skupinka vytvořila obec - "ve fantazii". 
Každý měsíc se všechna oddělení scházejí na společné akci. V září jsme nechali odlétnou vlaštovky, v říjnu si dokázali, že "příroda nás baví" a v listopadu se obloha zbarvila papírovými draky různých velikostí, barev i tvarů. 
V současné době se čas pomalu kloní k Vánocům a aktivity, které nás čekají, budou tedy takto směřovány. Připravujeme se na Vánoční jarmark, Živý betlém, ale také pomalu promýšlíme předvánoční aktivity jednotlivých oddělení.  

 

DRAKIÁDA ( 9. 11.)

Čtvrteční odpoledne 9.listopadu bylo sice mírně zamračeno, větřík pofukoval a my jsme vyrazili ke kapličce na vytouženou DRAKIÁDU.
Přehlídka draků byla velmi pestrobarevná, různé tvary, velikosti a motivy.
Někteří draci nám hezky létali, ale ne všem se chtělo pořád poletovat. Museli jsme s nimi běhat po poli, aby aspoň chvilku létali. Daní za to byly zablácené boty a bláto i na nose... Nejmenšího draka měla Šárinka, největšího Julinka, vlastnoručně vyrobeného Románek a nejvýše a nejdéle létal Barunce. Ve vzduchu se střídali různí draci, v jednu chvíli jich poletovalo 22 - to byla podívaná :-).
Nakonec zvítězili všichni zúčastnění. Ve družině  jsme se zahřáli výborným punčovým čajem a dobrůtkou. 
Akce se vydařila, počasí nám přálo. Už teď se těšíme na příští podzimní DRAKIÁDU.

 

PŘÍRODA NÁS BAVÍ  ( 5. 10. )

V celodružinové hře Příroda nás baví bylo pro děti připraveno 20 kvízových otázek ze světa zvířat a rostlin. Žáci 2. a 3. třídy na otázky odpovídali individuálně, prvňáčky si vzali pod ochranná křídla starší žáci. Druhá část hry byla sportovnější a spočívala ve strefování šišek do stromu. Každý žák měl k dispozici 20 šišek a za každou strefenou získal 1bod.Konec soutěžního odpoledne byl završen tvořením zvířátek z kaštanů, která si každý mohl odnést domů nebo nechat ve školní družině pro výzdobu společných prostor.

 

VLAŠTOVKY ODLÉTAJÍ  ( 14.9. )

Ve čtvrtek 14.září se uskutečnila první společná akce školní družiny s příznačným názvem ,,Vlaštovky odlétají". Do aktivity se zapojilo celkem 58 účastníků. Úkolem každého soutěžícího bylo si vlastnoručně vyrobit vlaštovku, za dopomoci to zvládli i ti nejmenší. Každý se svou vlaštovkou pak postupně splnil dvě soutěžící disciplíny - ,,let na cíl" a ,,let do dálky". V kategorii nejmladších - prvňáčků - se nejvíce dařilo těmto oceněným: 3.místo - M. Fránk, H. Lásková a A. Mikulenková. 2.místo - L. Kočanová a 1. místo - R. Netopilová. Mezi druháčky se na děleném  1.- 3. místě umístili: R. Herodek, J. Tesařík a A. Zavadil. V nejstarší smíšené kategorii dětí ze třetí až páté třídy tentoktát kralovali třeťáci. Třetí místo získala N. Mikulenková, druhé M. Trněný a vítězem se stal Š. Kořínek.

Výherci si odnesli drobné odměny. Všichni si za své snažení zaslouží obrovskou pochvalu.

Naše vlaštovky dnes odlétly......

 

ŠKOLNÍ ROK 2016/2017

 

LOUČENÍ S DRUŽINKOU (29. 6. 2017)

I přesto, že nám ze začátku počasí moc nepřálo, jsme se nakonec s družinkou moc hezky rozloučili. Nejprve jsme si zazpívali oblíbené písně a jakmile se počasí umoudřilo, vydali jsme se na 2.stupeň ZŠ. Hrály se zde pohybové hry, honičky a nechybělo ani městečko Palermo. Vše jsme krásně zakončili táborákem, kdy si děti vychutnaly výborné a křupavé špekáčky. Tato pěkná a vydařená akce byla financována Spolkem rodičů a přátel ZŠ Zdounky. Tímto jim děkujeme! A nakonec bychom chtěli všem dětem i rodičům popřát krásné a především sluníčkové prázdniny.

 

TÝDEN PLNÝ REKORDŮ (12. až 16. 6.)

Tento týden se v družince ozývalo samé počítání, ale matematiku jsme neměli! Každý se chtěl stát rekordmanem v jiném sportovním odvětví. Svištěla švihadla, obruče, slalom, hod granátem, hod na cíl, driblování, nožičky, ping pong, chůze na chůdách. Prostě areál ŠD byl jeden velký stadion. Byl to opravdu moc krásný týden.Sportovci na závěr získali diplomy a rekordmani si domu odnášeli i medaili. Sportu zdar!

 

DOPRAVÁČEK  (17. a 18. 5. 2017)

Jakmile se venku oteplí, vytahujeme v naší družince koloběžky a kola. Trénujeme hlavně jízdu zručnosti, postavíme si různé překážky a ty zdoláváme. Připravujeme se totiž na družinového „DOPRAVÁČKA“. Tato soutěž se uskutečnila 17. a 18. května v našem areálu. Děti soutěžily nejen v jízdě zručnosti, ale musely poznávat i dopravní značky. Všichni soutěžili s nadšením a tak se nám odpoledne vydařilo.

 

REJ ČARODĚJNIC (28. 4. 2017)

V pátek odpoledne se naše škola proměnila v sídlo čarodějnic , které se k nám sletěly z celého světa. Nechyběli ani čarodějové a jiná nadpřirozená stvoření. Navštívili nás kamarádi z DH Kyjov, kteří si připravili čarodějnické vystoupení a společně jsme si všichni zatancovali. Ochutnali jsme kouzelné lektvary, létali na koštěti a také jsme poznávali koření a byliny, které jsme mohli později využít při kouzlení. V plánu bylo opékání špekáčků, které nevyšlo kvůli deštivému počasí. To nás ale neodradilo a každá čarodějnice se na závěr celé akce posilnila výborným párkem. Skvěle jsme se všichni bavili a již teď se těšíme na příští rok, kdy opět oslavíme tento oblíbený den. 

 

SPANÍ VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ (24. – 25. 3. 2017)

Konečně nastal dlouho očekávaný den, na který se děti ve školní družině opravdu těšily. V pátek 24. 3. se už před 18. hodinou sešly děti s karimatkami, spacáky, polštářky a vydatnými večeřemi. Nejprve se řádně posilnily, a to hned dvakrát. Maminka Natky přinesla dětem čerstvě upečenou a voňavou domácí pizzu o 6 kusech, po které se jen zaprášilo. Zatímco se děti řádně navečeřely, paní vychovatelky je seznámily s pravidly a průběhem celé akce.

Plní energie jsme se odebrali do tělocvičny. Taneček s balonky, kdy 20 dětí tančilo ve dvojících, byl doslova strhující a poslední dvojice vytleskávali jmenovitě úplně všichni.

Na zklidnění následovala hra kompot, kterou vystřídaly hry se židličkami, míčem, hledáním předmětů, vybíjená, až po téměř akrobatické výkony na nářadích v tělocvičně. To už byla doba, kdy všechny děti ulehají doma do svých pelíšků.

Ve 22 hodin se začala pomalinku v celé škole zhasínat světla, která vystřídaly svíčky. Děti si sedly do hloučku v tělocvičně a vyprávěly si příběhy s paní vychovatelkou. Bílou paní z Cimburka vyrušila návštěva paní ředitelky, která jako první prošla stezkou odvahy. Jako důkaz po sobě zanechala stopu v podobě podpisu za dveřmi kotelny. Všechny děti prošly stezkou znamenitě, i když v některých byla malá dušička.

Po stezce odvahy se nikomu ještě nechtělo spát, a tak následovala pyžamová noční párty. Paní vychovatelky moderovaly nejnovější světové trendy dívčího a chlapeckého nočního prádla. Na závěr konstatovaly, že pro rok 2017 převládá proužek, a to ve všech barvách.

To už byla skoro půlnoc, a tak na řadu přišla honem hygiena a šup do spacáků. „Ještě pohádku na dobrou noc,“ prosily děti, a tedy dobrá – o pejskovi a kočičce, jak pekli dort. A teď už opravdu dobrou noc.

Ráno se děti probudily v 6.30. To, že jsou stále ve škole, pro ně bylo neobvyklé, a do tříd se jim nechtělo, za to společná snídaně v družině u vánočky a čajíku jim náramně chutnala. Poté je čekalo už jen balení, pamětní list na památku, pár sladkostí jako odměna za výkony a hurá domů.

V pondělí si děti povídaly, jak celou sobotu doma prospaly a chtěly by spaní v družině zase zopakovat, což nás pochopitelně velmi těší, a děkujeme všem, kdo nás v této akci podpořili.

 

ODPOLEDNE S KUBÍKEM (17. 3. 2017)

Dne 17. 3. 2017 odpoledne přijel za dětmi do školní družiny a za velkého potlesku všech dětí Kubík s Ondrou. S krásným a barevně pomalovaným autem docestovali za dětmi až z Valašského Meziříčí, odkud firma OVOCENTRUM dodává i nám OVOCE DO ŠKOL.

Ano, právě ten Kubík, kterého znají děti z ovocných šťáv a džusů. Pochopitelně ve svém krásném slušivém medvědím oblečku. Přivezl dětem spoustu legrace a zábavy. Společně si zazpívali písničky o ovoci a zelenině, zatančili si a povídali  o vitamínech v ovoci a zelenině a jejich důležitosti pro  zdraví.

Zasoutěžili v matematice, angličtině. Kuba a jeho kamarád Ondra měli pro děti připravené za správné odpovědi odměny. Ovocné krabičky, magnetky, nálepky, ochutnávku jablíček a sušených křížal.

Odpoledne nám rychle uteklo a Kuba s Ondrou už spěchali za dětmi do jiného města, jiné školní družiny. A tak jsme se všichni stačili s nimi rozloučit, vyfotil a zamávat... Ahoj za se příště!

 

AIRSOFT (9.3.2017)

Během školního roku navštěvují naši školu a družinu studenti pedagogické školy, kteří u nás vykonávají svou praxi. Jedním z praktikantu byl i Ondra Trněný, který se se svými kamarády věnuje airsoftu. Byl tak hodný a připravil si pro nás ukázku jeho výstroje a zbrani, které jsou k tomuto sportu potřeba. Jeho přednáška zaujala nejen chlapce, ale i dívky. Všechny děti si Ondru coby pana vychovatele oblíbily a o to víc nás potěšilo, když jsme se zanedlouho dozvěděli o tom, že Ondra dostal oceněni za záchranu lidského života. Spolu se dvěma kamarády asistoval u dopravní nehody a my jsme na něj náležitě pyšni.

 

POHÁDKOVÁ SAZKA (8.3.2017)

Tento den se nám skutečně vydařilo a sluníčko nám přálo pro pohádkové odpoledne.  Na děti čekaly v areálu školní družiny netradiční pohádkové úkoly. Pro děti byla připravena akce "Pohádková sazka". Na pěti stanovištích byly připravené barevné obrázky s pohádkovými bytostmi a školáci měly za úkol je správně pojmenovat a zařadit do pohádky. Za správné odpovědi získaly pohádkové body, které byly ke konci soutěže proměněny za sladkosti J.

 

VALENTÝNSKÉ SRDÍČKO (9.2.)

Čtrnáctého února je svátek zamilovaných. Jelikož na tento den připadají jarní prázdniny, tak jsme si ho v družince udělali o trošičku dříve. Devátého února se všechny děti oblékly do růžových a červených triček. Při vstupu jim byla namalována na tvář srdíčka a na krk pověšena srdíčka v různých barvách, podle nichž se děti rozdělily do skupinek a plnily v nich různé soutěže. Největší úspěch měla hra Romeo a Julie. Se zaujetím všichni poslouchali legendu o svatém Valentýnovi. Vše bylo prokládáno tance, který si děti i paní vychovatelky opravdu užívaly. S krásnou valentýnkou a čokoládovým srdíčkem jsme odcházeli domů.

 

ZDOUNECKÁ ROLNIČKA (26.1.)

V lednu si děti samostatně připravily písničky a básničky do soutěže Zdounecká rolnička. Porota složená z dětí a vychovatelek neměla vůbec lehké hodnocení. Zazněly skladby lidové, moderní, až po nádhernou Hallelujah. Náležitě byla odměněna velkým potleskem. Všichni si zasloužili pochvalu a ocenění.

 

VÁNOČNÍ BESÍDKY (8.12. a 15.12.)

V době adventní jsme se začali připravovat na Vánoce. Psali jsme dopis Ježíškovi, vymalovávali adventní kalendáře a zdobili školní družinu. Vyvrcholením byly vánoční besídky s bohatým programem. Nechyběly v něm koledy, básničky, tanečky, kouzla, zvyky a tradice, pohádka i Živý betlém. Odměnou všem vystupujícím byl bouřlivý potlesk.

 

50x O PŘÍRODĚ (9.11.)

Areál ŠD se proměnil v botanickou zahradu a v ZOO. Čekala nás soutěž, na kterou jsme se všichni moc těšili. Děti byly rozděleny do smíšených družstev a vyrazily na start. Určovaly názvy rostlin, stromů a plodů. Poznávaly zvířata, ptáky, ryby a hmyz. Někteří se dosti zapotili, ale nakonec všichni byli odměněni sladkou dobrůtkou.

 

DRAKIÁDA

Začátkem listopadu jsme si připravili papírové draky a v krásném listopadovém odpoledni vyšli nad Zdounky ke kapličce. V naší Drakiádě jsme soutěžili o draka, který vyletí nejvýše a nejdéle se udrží na obloze. Vězte, že to nebylo vůbec jednoduché. Někteří draci nás pěkně pozlobili a nechali se dlouho přemlouvat. Ale zážitek to byl opravdu krásný, proto jsme si jej na druhý den zopakovali!

 

OVOCNÝ TÝDEN (17.-21.10.)

Každý den po celý týden nám byl servírován jiný ovocný čaj. Neustále jsme kolem sebe měli ovoce, které jsme ochutnávali buď čerstvé nebo sušené. Domácí či exotické. Vyráběli jsme saláty a besedovali o vitamínech, které na nás v určitém ovoci čekají. Moc jsme si pochutnali.

 

BAREVNÉ ČAROVÁNÍ  (26.-30.9)

Sbíráme a lisujeme listy, z nichž později vyrábíme různé skřítky a domečky. Dlabeme dýně nebo z nich tvoříme různá zvířátka a postavičky. Z šípků navlékáme korálky, z kaštanů vyrábíme zvířátka. Aranžujeme květiny, modelujeme a vyšíváme ovoce a zeleninu. Malujeme obrázky. Čarujeme s krásnými barvami přírody. To vše, abychom se zapojily a zúčastnili výstavy Svazu zahrádkářů.

 

VZPOMÍNKY NA PRÁZDNINY (8.9.)

Sluníčko, koupaliště, moře, tábor, prázdniny u babičky a dědečka. Či velká loď a dovolená s rodiči – to vše jste mohli spatřit nakreslené barevnými křídami na asfaltové cestě u jídelny. Děti vzpomínaly na prázdniny, co krásného prožily a s kým se setkaly. Kresby byly opravdu velmi podařené. Zapojili se úplně všichni. Za což byly i všichni odměněni sladkou odměnou a diplomem.

 

DALŠÍ AKTIVITY ŠKOLNÍ DRUŽINY

Pokud nám počasí dovolí, využíváme ve školní družině ke hře venkovní prostředí,  kde si děti mají možnost vyhrát na pískovišti, průlezkách, houpačkách, skluzavce. K dispozici mají rovněž koloběžky, chůdy, švihadla, líný tenis, kruhy a míče.

Nasloucháme dětem v jejich přáních a potřebách. Besedujeme o dopravní výchově, bezpečné cestě do školy, svátcích, tradicích a pranostikách.

Všechny dosavadní akce hodnotíme jako vydařené a prospěšné. Rovněž pořizujeme z akcí fotodokumentaci.